Robotic Tournament 2013
Rybnik, 6. 4. 2013V sobotu 6. apríla sa v poľskom meste Rybnik konal 5. ročník medzinárodnej robotickej súťaže Robotic Tournament. Na toto podujatie bola prihlásená celá stovka robotov z Poľska, Slovenska a Česka.

Súťažilo sa v kategóriách Mini Sumo, LEGO Sumo, Linefollower, LEGO Linefollower, Micromouse a Freestyle. Najpopulárnejšie boli zápasnícke Sumo kategórie a Linefollower. Slovensko malo zastúpenie vo všetkých disciplínach, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch.


Micromouse
– táto kategória zatiaľ v Ryniku nepatrí medzi veľmi populárne. Napriek tomu mohli diváci sledovať celkom zaujímavé počínanie robotov pri hľadaní východu z bludiska.

Slovenský robot Nite 3 skončil s najrýchlejšou jazdou na 1. mieste. Jeho autorom je Lukáš Pariža, študent FEI STU v BA.


Sumo
– pod týmito kategóriami bolo možné vidieť niekoľkých Slovenských robotov. Veľmi dobre sa darilo robotovi eMZet v Mini Sume, ktorý sa prebojoval až do najvyšších kôl finálových súbojov a skončil na veľmi peknom 4. mieste. 1. miesto v kvalifikačnej skupine získal aj robot MTS Lukáša Parižu (FEI) a Anreja Lenčuchu (FIIT STU v BA), avšak vo finálových bojoch mali viac šťastia ostatné roboty.


Linefollower
– veľmi atraktívna disciplína, kde bolo možné vidieť viacero rýchlych robotov. Čo u nás nie je celkom zvykom, v Rybniku sa sleduje biela čiara na čiernej podložke (v našich končinách je to naopak - čierna na bielej). Náročnosť trasy sa zvyšuje po jednotlivých kolách, kde pribúdajú prekážky vo forme ostrých zákrut a prekríženiach trasy.

Najkrajšie vyzerala situácia po 1. kole, kde v Linefollowerovi pre LEGO prešiel robot Morqa trať zo všetkých robotov postavených z lega najrýchlejšie. Robot Lenco v klasickom linefollowerovi dosiahol 2. najrýchlejší čas. Autorom obidvoch týchto robotov je Andrej Lenčucha. O 2 priečky nižšie ako Lenco sa umiestnil so 4. najrýchlejším časom robot Nite 3 Lukáša Parižu.

Poradím zamiešalo druhé kolo, v ktorom bola trať už omnoho náročnejšia vďaka ostrým pravouhlým zákrutám. Viacero robotov muselo preto spomaliť a favoriti už neboli takí jednoznační. Nasledovalo 3. kolo, do ktorého postúpilo 5 najrýchlejších robotov z predošlých 2 kôl. Aby to roboti mali ešte komplikovanejšie, na dráhe pribudlo ešte viac pravouhlých zákrut a križovatky. Do tohoto kola sa prebojoval aj robot Nite 3 Lukáša Parižu, ktorý ako jediný dokázal zdolať finálovú trasu a umiestnil sa tak na konečnom 1. mieste.

Pre víťazov v jednotlivých kategóriách si organizátori prichystali pekné vecné ceny. Zúfať nemuseli ani ostatní účastníci, pretože pre všetkých súťažiacich bolo počas súťaže pripravené chutné občerstvenie. Peknú súťažnú atmosféru dokresľoval aj bohatý playlist miestnych DJ-ov. Dobrá hudba pomáhala zmierniť nervozitu pri čakaní na trošku chaoticky organizované boje v Sumo kategóriách.

--lpr--

Foto: Lukáš ParižaOdkazy