Wien, 23. - 24. 3. 2013Cez víkend 23. až 24. marca 2013 sa vo Viedni konal už 10. ročník medzinárodnej robotickej súťaže RobotChallenge. V rôznych disciplínach si medzi sebou meralo sily dokopy 400 robotov, ktorých konštruktéri s nimi prišli z 23 rôznych krajín. Medzi tie najvzdialenejšie a najzaujímavejšie patria napríklad Alžírsko, Mexiko, Pakistan, Omán a ďalšie.

Roboti mohli pretekať v 15 rôznych disciplínach, a to Linefollower, Sumo, Puck Collect, Freestyle, Humanoid Sprint, Air Race a v ich podkategóriách. V štyroch z nich malo zastúpenie s viacerými robotmi našich konštruktérov aj Slovensko.

Počas prvého dňa sa pozornosť divákov aj súťažiacich sústreďovala najmä na Sumo, Freestyle a Linefollower. Práve v kategórii LEGO Linefollower získal pre Slovensko prvú medailu Milan Šnapko z Chlebníc, ktorý sa so svojím robotom LiFo umiestnil na skvelom 1. mieste. Ďalšie menšie úspechy pridal Andrej Lenčucha, ktorému sa v Linefollowerovi podarilo prebojovať až do finálových kôl. Robotovi MTS, ktorého zostrojili Andrej Lenčucha a Lukáš Pariža, sa tiež podarilo postúpiť do finálových bojov v kategórii LEGO Sumo.

Druhý deň súťaže patril okrem Suma najmä kategóriám Linefollower Enhanced a Puck Collect. Práve v sledovaní čiary s prekážkami bolo najviac vidieť robotov zo Slovenska. Tento rok na trať pribudla nová prekážka v podaní preklápacieho mostíka, s ktorou si veľmi dobre poradili roboti Rafo (Rafael Gajanec), Lenco (Andrej Lenčucha), Nite 3 (Lukáš Pariža) a B2S (Milan Šnapko). Všetkým štyrom sa totiž podarilo dostať až do finálových kôl, kde mali vďaka svojej spoľahlivosti šancu konkurovať aj papierovo silnejším súperom.

Na stupeň víťazov sa podarilo dostať robotom B2S a Nite 3. Na 3. priečke sa umiestnil robot B2S, ktorého zostrojil Milan Šnapko z Chlebníc. Robot Nite 3, ktorého zostrojil Lukáš Pariža z FEI STU, sa umiestnil na 2. mieste.

Najviac medailí si odniesli Poliaci, za ktorými na druhom a treťom mieste skončilo Rusko a Lotyšsko. Slovensko sa so ziskom jednej zlatej, jednej striebornej a jednej bronzovej medaily umiestnilo na konečnej siedmej priečke.

Lukáš Pariža
(Viedeň, Bratislava) Študenti STU v Bratislave vybojovali na najäčšej európskej súťaži v robotike druhé miesto!

Odkazy