Robotchallenge Wien
10. - 11. 3. 2012



01-Robotchallenge2012.jpg (Viedeň, Bratislava) Študenti STU v Bratislave získali na najäčšej európskej súťaži v robotike zlatú medailu!

Viedenská Robotchallenge to je 14 kategórií, takmer tri stovky prihlásených robotov nielen z celej Európy, ale aj Honkg-Kongu, Ománu, Ekuádoru či Mexika. Najviac robotov (56) bolo prekvapivo z Poľska, bohatú účasť mali domáci, Turci ale aj Slovensko (19 prihlásených robotov). V zápasoch o medaily zvíťazili Poliaci, ktorí získali nielen 5 zlatých, ale rovnaký počet strieborných a 3 bronzové. Slováci sa však tiež držali a ziskom 2 zlaté a 1 bronzová medaila skončili na 5 mieste.

03-LegoSumoGOLD.jpg

Prvú zlatú medailu sa podarilo vybojovať hneď v prvý deň súťaže dopoludnia v kategórii Lego Sumo, kde sa roboty vytláčali z ringu. Študenti STU Lukáš Pariža a Andrej Lenčucha presvedčivo zvíťazili s robotom MTS zo stavebnice Lego Mindstorms. Bronzovú medailu získali súťažiaci z Liptovského Mikuláša so svojim Capabotom.

Druhú zlatú medailu získal Andrej Lenčucha zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave s robotom Lenčo v náročnej kategórii Line Follower Enhanced s oveľa silnejšou konkurenciou. Skvelý úspech, gratulujeme!

Puck Collect

STU mala v súťaži ešte jedno želiezko v ohni, a to robota tímu Nebezpečné ovce v kategórii Puck Collect (zbieranie pukov). Tento nový tím sa síce úspešne prebojoval zo svojej skupiny do finále, ale tam ho šťastie opustilo. Napriek tomu možno účasť týchto nováčikov tiež považovať za čiastočný úspech, ktorý istotne v budúcom roku vylepšia.
10-PuckCollect.jpg
11-PuckCollect.jpg
12-PuckCollect.jpg
13-PuckCollect.jpg
15-PuckCollectOvceTeamWork.jpg
16-Puck.jpg
17-Puck.jpg
18-PuckCollect.jpg

FreeStyle

Pozrime sa trocha podrobnejšie na kategóriu Freestyle, kde je úlohou predstaviť verejnosti čo najzaujímavejší robotický projekt. Z hľadiska porotcu tejto kategórie môžem povedať, že si viem predstaviť aj lepšie zastúpenie a že aj mnohí naši konštruktéri by tu mali čo predviesť.

21-FreestylePocketBot.jpg 23-FreestylePocketBot.jpg

Porotcovia hodnotili celkovú myšlienku, kreativitu, potrebné úsilie ktoré autori museli vyvinúť, technologickú náročnosť, inteligenciu a samotnú prezentáciu. Vo všetkých bodoch jednoznačne zvíťazil malý robot PocektBot2 Ondřeja Staňka z Prahy. Robot sa zmestí do zápalkovej škatuľky, vie sledovať čiaru a rozlišovať aj jej farbu, v prípade viacerých robotov si dokážu odovzdávať správy a cez bezdrôtové spojenie s počítačom je možné sledovať ich pohyb a zakreslovať aj trajektóriu pohybu.

24-FreestyleZebulon.jpg 25-FreestyleZebulon.jpg

Na druhom mieste skončil Poľský šesťnohý robot Zebulon, ktorý sa vlani predstavil aj na našej súťaži Istrobot. Na tomto robotovi je vidno akým tempom môže vývoj náročného projektu postupovať vpred, ak na ňom pracuje dobre zohraný tím.

30-FreestylePersistenceOfVision.jpg

Tretie miesto si zaslúžil švédsky projekt, ktorý s robotikou súvisí len okrajovo -- autori zostrojili otáčavé rameno, na ktorom sa dali zobrazovať nielen obrázky, ale aj videá rozsvecovaním trojfarebných RGB LED diód. Na internete je možné nájť viacero podobných projektov pod názvom Persistence of vision zobrazujúcich napr. texty a obrázky, ale zobrazenie videa bolo novinkou.

32-FreestyleKPN.jpg 34-FreestyleKPN.jpg

Na štvrtom mieste skončili študenti z Dublinu s robotickou rukou, ktorú naučili hrať známu hru kameň - papier - nožnice. Jednoduchá mechanická konštrukcia doplnená kamerou a systémom na rozpoznávanie obrazu dokázala zaujať divákov.

27-FreestyleInchWorm.jpg 28-FreestyleInchWorm.jpg 29-FreestyleAugmentedReality.jpg

Okrem toho sme mali možnosť vidieť aj sériu bambusových robotov, ktoré síce nevynikali technologickou náročnosťou, ale ich autor, architekt Erkin sa nimi inšpiruje aj pri navrhovaní stavieb, ktoré sú v symbióze s prírodou. Zaujal aj projekt na diaľkové ovládanie robota gestami snímanými kamerou Kinect.

Ak si myslíte, že váš robot je zaujímavejší, určite sa o rok prihláste, pretože táto kategória je zatiaľ na súťaži takou Popoluškou, a veru by sa jej zišlo oživenie aj väčšia konkurencia. Ostáva len veriť, že sa nám naše úspechy o rok podarí zopakovať.

Odkazy

99-SchoneLantern.jpg

Cestu víťazov do Viedne sponzorovala firma

Nokia Siemens Networks.

Ďakujeme!