Robotchallenge Wien
26. - 27. 3. 2011(Viedeň, 27. 3. 2011) Slovenský tím robotikov znova potvrdil svoje kvality - podarilo sa im obhájiť vlaňajšie prvenstvo a znova získali zlatú medailu na medzinárodnej súťaži Robotchallenge vo Viedni. Ba čo viac, pridali sa k nim aj stredoškoláci z˙Liptovského Mikuláša a priviezli ďalšie medaily z tohoto renomovaného medzinárodného podujatia.

Konštruktéri Jozef Škultéty, Michal Beňo, Ján Maláč a Peter Mihál so svojim robotom J2MP zvíťazili nad konkurenciou z celej Európy už vlani. Nezaspali na vavrínoch a tak sa im podarilo v najnáročnejšej súťažnej disciplíne - Zbieranie pukov (Puck Collect) poraziť súperov znova. Ako povedal Jozef Škultéty, doktorand na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU): "Tento rok sme prepracovali mechanickú konštrukciu, využili sme výkonnejšie motory zo stavebnice Tetrix a niektoré plastové diely sme nahradili kovovými. Tým sa robot výrazne zrýchlil a je celkovo odolnejší, napríklad voči nárazom súperov. Pridali sme aj ďalšie dva ultrazvukové senzory, ktoré nám umožnia presnejšiu navigáciu robota na ihrisku." V tejto súťažnej kategórii bolo zaregistrovaných 18 tímov z deviatich Európskych krajín. Technická kvalita robotov oproti vlaňajšiemu ročníku dramaticky stúpla. Cieľom robotov bolo zozbierať v danom časovom limite čo najviac pukov vlastnej farby (červené alebo modré) na malom ihrisku.

Tento ročník súťaže bol pre Slovensko mimoriadne úspešný. Na prvých dvoch miestach v novej kategórii LegoSumo sa umiestnili stredoškoláci gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Ich roboty dokázali vytlačiť z ringu robotických zápasníkov z Anglicka, Írska či Rumunska. Poslednú medailu do zbierky získal Ján Bačík za projekt Prometheus, ktorý je určený na riadenie autonómnych modelov helikoptér. Celkovo sa tak Slovensko umiestnilo v hodnotení krajín na druhom mieste za Poľskom.

Fotografie pre tlač

01_Chvile_sustredenia_pred_startom.jpg
01_Chvile_sustredenia_pred_startom
02_Posledne_upravy_riadiaceho_programu.jpg
02_Posledne_upravy_riadiaceho_programu
03_Priebeh_zapasu.jpg
03_Priebeh_zapasu
04_Priebeh_zapasu.jpg
04_Priebeh_zapasu
05_Priprava_na_dalsie_kolo.jpg
05_Priprava_na_dalsie_kolo
06_Vitazny_Slovensky_robot_J2MP.jpg
06_Vitazny_Slovensky_robot_J2MP
07_Detail_robota_J2MP.jpg
07_Detail_robota_J2MP
08_Super_zo_stavebnice_Merkur.jpg
08_Super_zo_stavebnice_Merkur
09_Super_zo_stavebnice_Lego.jpg
09_Super_zo_stavebnice_Lego
10_Na_stupnoch_vitazov.jpg
10_Na_stupnoch_vitazov
11_Na_stupnoch_vitazov.jpg
11_Na_stupnoch_vitazov
12_Konstrukteri_s_robotom.jpg
12_Konstrukteri_s_robotom
13_Roboticke_sumo_Aj_takito_mikroroboti_sutazia.jpg
13_Aj_takito_mikroroboti_sutazia
14_Predvadzanie_humanoidov.jpg
14_Predvadzanie_humanoidov
15_Zo_zakulisia.jpg
15_Zo_zakulisia
16_Zivy_zaujem_verejnosti.jpg
16_Zivy_zaujem_verejnosti

Videá

Robotic_NanoSumo.MOV
Robotic_NanoSumo
[14.08 MB]
Robotic_Sumo.MOV
Robotic_Sumo
[29.22 MB]
Robot_J2MP_Zapas1.MOV
Robot_J2MP_Zapas1
[242.77 MB]
Robot_J2MP_Zapas2.MOV
Robot_J2MP_Zapas2
[233.70 MB]

Ďalšie informácie, fotky a videá...

(C) Robotika.SK